Tanım
Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP); hisse (pay), endeks ve dövize dayalı opsiyonlar ile hisse (pay), endeks, döviz, enerji, emtia, kıymetli madenler, yabancı endeksler, metal, TLREF ve devlet iç borçlanma senetleri üzerine vadeli işlem sözleşmelerinin işlem gördüğü piyasadır.
Neden Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası İşlemleri?
VİOP yerli ve yabancı yatırımcılar için şeffaf ve güvenli yatırım ortamı oluşturarak, yatırımcılara riskten korunma (hedging), portföy çeşitlendirme, kaldıraç etkisinden faydalanma, etkin fiyat oluşumu ve yüksek likiditeye ulaşım gibi imkanlar sağlamaktadır.

Vadeli işlem piyasaları, yatırımcıların kaldıraçlı işlem yapmalarını sağladığı gibi dış ticaret ve reel sektörde faaliyet gösteren yatırımcılar için kur kaynaklı ya da bireysel ve kurumsal yatırımcılar için hisse senedi portföy riski gibi etkin risk yönetimi yapmalarına da imkan sunmaktadır.
Neden Eliptik Yatırım?
Eliptik Yatırım müşterileri, mobil uygulama üzerinden hızlı ve müşteri temsilcisine ihtiyaç olmadan kolayca anlaşabilen bildirimlerle Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda işlem gören çeşitli dayanak varlıklar üzerine düzenlenmiş olan vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerine kolayca ulaşarak, yönetmeyi hedeflediği riskine ve yatırım tercihlerine uygun olan ürünlere yatırım yapabilecektir.
VİOP'ta İşlem Yaparken Yararlanabileceğiniz Avantajlar
Fiyatların düşüşüne yatırım imkanı: Spot piyasalarda açığa satış olarak bilinen satım (short-kısa) pozisyonu fiyatların düşüşüne yatırım imkanı sağlamaktadır.

Teminatların nemalandırılması: VİOP müşteri hesaplarında bulunan teminatlar günlük olarak faiz getirisi elde ederler.

Risk yönetimi (hedge): Yatırımcı spot piyasadaki varlıklarının değer kaybetme riskine karşı vadeli piyasalarda ters yönde pozisyon alarak risk yönetimi yapabilir.

Kaldıraçlı işlem özelliği: VİOP’ta daha düşük teminatlarla daha yüksek hacimli işlem yapma imkanı mevcuttur. Ancak yatırımcı kaldıraç etkisinin sunduğu getiri fırsatı kadar kayıp riski de sunduğunu göz ardı etmemelidir.

Vergi avantajı: VİOP’ta hisse senedi veya hisse senedi endekslerine dayalı vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinden elde edilen kazançlar %0 stopaja tabidir.

Karşı taraf riski: VİOP işlemlerinde Takasbank A.Ş. “merkezi karşı taraf” olup alıcıya karşı satıcı, satıcıya karşı ise alıcı konumuna geçerek, bu hizmeti verdiği piyasalarda gerçekleştirilen işlemlerin takasının tamamlanmasını; teminat, garanti fonu ve tahsis edeceği sermayesi ile garanti etmektedir